Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Świat akademii gotowy do uroczystych inauguracji

Wprawdzie przyjęło się, że nowy rok akademicki rozpoczyna się 1 października, to już w połowie września polskie życie akademickie przyspieszyło swój puls. Na efektownym zdjęciu powyżej rektorzy publicznych uczelni zawodowych, z których większość przyjęła już nazwę „Akademia Nauk Stosowanych”, uświetniają 18. rocznicę utworzenia jedenej z nich - Akademii Nauk Stosowanych w Łomży (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości). Ale togi z gronostajem można było spotkać we wrześniu na wielu innych uczelniach, między innymi na Politechnice Poznańskiej, która nadała tytuł doktora honoris causa prof. Michailo Zgurovskiemu, rektorowi Politechniki Kijowskiej (Igor Sikorsky University of Technology KPI).

A ci, którzy pojechali do Bolonii, aby na najstarszym uniwersytecie kontynentalnej Europy potwierdzić swoje przywiązanie do ideałów Magna Charta Universitatum mogli zobaczyć imponującą kolekcję honorowych strojów akademickich z całego świata. Cieszy, że była tam również znakomita delegacja rektorów z Polski! Świat akademii już w togach - do zobaczenia podczas uroczystych inauguracji roku akademickiego 2022/23!

zapraszamy do Study in Poland

Zapraszamy do udziału w programie "Study in Poland" 2022/23

To będzie siedemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Tam będziemy na targach edukacyjnych

Udział w międzynarodowych targach edukacyjnych traktowany był zawsze jako „stały fragment gry”, który w wielu regionach świata stanowi istotne uzupełnienie promocji internetowej i mobilnej. Czas pandemii pokazał, że nawet najbardziej zaawansowane narzędzia wirtualne nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem na żywo.

Umiędzynarodowienie - Kluczowe konferencje i wydarzenia 2022/23

Jak co roku przygotowaliśmy w ramach programu Study in Poland istotne wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy. Wśród nich m.in. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2023", "Gwiazdy Umiędzynarodowienia", "Akademia Internacjonalizacji" i liczne webinaria.

życie akademickie

Obrady KRePUZ: Wczoraj zawodowe, dzisiaj akademie

W Łomży i Mikołajkach obradowało VIII Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Zrzesza ona rektorów 32 uczelni, a jej przewodniczącym w kadencji 2020-24 jest prof. Dariusz Surowik, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży (ANSŁ). Uczestnicy posiedzenia KRePUZ wzięli także udział w obchodach jubileuszu 18. lecia istnienia ANSŁ (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży). Był okolicznościowy koncert „Vivat Academia” w łomżyńskiej filharmonii, odznaczenia państwowe i jubileuszowy tort!

Rektorzy KRPUT gośćmi Politechniki Poznańskiej

Sytuacja finansowa uczelni, ewaluacja, współpraca z Polską Komisją Akredytacyjną - to główne tematy poruszane podczas ósmego Zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, którego gospodarzem była Politechnika Poznańska. Rektor PP, prof. Teofil Jesionowski jest przewodniczącym KRPUT. Gościem Zgromadzenia był Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Senat Uniwersytetu Warszawskiego zbierał siły w Chęcinach

W dniach 20-21 odbyło się wyjazdowe posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Uczelnie podpisały nową wersję Magna Charta Universitatum

16 września w Obserwatorium Magna Charta i na Uniwersytecie Bolońskim odbyła się Ceremonia Podpisania Magna Charta Universitatum (MCU 2020). Nową wersję MCU przyjęły także polskie uczelnie.

PWr członkiem uniwersytetu europejskiego Unite!

Rektor prof. Arkadiusz Wójs parafował oficjalny dokument pieczętujący dołączenie Politechniki Wrocławskiej do sieci Unite!

KUL planuje otworzyć szpital kliniczny w Lublinie

O wsparcie w uzyskaniu lokalizacji na szpital kliniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zwrócił się rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski do Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

UEK przystąpił do konsorcjum Heritopolis

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisław Mazur podpisał list intencyjny dot. przystąpienia do międzynarodowego konsorcjum partnerów uniwersyteckich Heritopolis.

Jak nas widzą

The Pie News: Niskie czesne przyciąga studentów z Afryki do Polski

Agencja pośrednictwa pracy z Afryki Wschodniej reklamuje Polskę jako idealne miejsce dla afrykańskich studentów.

Erudera: Ukraińscy studenci mogą uczyć się w Polsce za darmo

Młodzież z Ukrainy może przebywać i studiować w Polsce za darmo, ale jednocześnie musi pracować w ramach projektu studiujepracuje.pl dostępnego w całej Polsce.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Uczelnie, chwalcie się swoimi osiągnięciami!

Prof. Jan Palmowski sekretarz generalny Zrzeszenia Europejskich Uniwersytetów Badawczych (Guild of European Research Intensive Universities) wzywa uczelnie, aby bardziej starały się nagłaśniać swoje sukcesy.

Chiny oskarżają USA o cyberszpiegostwo

Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o cyberszpiegostwo na Northwestern Polytechnical University, który prowadzi badania naukowe.

O tym się mówi

Ogólnopolski Kongres Młodych Matematyków na Politechnice Łódzkiej

Po raz pierwszy w Łodzi odbędzie się 8. Kongres Młodych Matematyków Polskich. Przez kilka dni (22-25.09) uzdolnieni matematycznie uczniowie ze szkół średnich, z całej Polski, będą uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach popularyzujących królową nauk.

O transformacji cyfrowej na Forum Technologicznym CETEF’22

W dniach 24-25 października 2022 roku, w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne (CETEF’22).

EU TalentOn w 2024 roku w Katowicach!

Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki w ramach głównych obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 zorganizuje EU TalentOn.

2023 będzie Europejskim Rokiem Umiejętności

Przewodnicząca KE - Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 2023 rok będzie „Europejskim Rokiem Umiejętności”. W tym samym czasie w Polsce odbędzie się EuroSkills 2023 Gdańsk.

Świat Rankingów

Amerykańska akredytacja ABET dla Politechniki Łódzkiej

Dwa programy informatyczne prowadzone w języku angielskim na Politechnice Łódzkiej: Computer Science oraz Information Technology otrzymały prestiżową akredytację amerykańskiej organizacji ABET.

UMB otrzymał akredytację ASPIRE

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uzyskał renomowaną akredytację ASPIRE Excellence Certificate of Meritin Student Engagement.

Z myślą o rekrutacji 2023

Już prawie 70 tys. uczniów odwiedziło Salon Maturzystów

Od trzech tygodni trwa największa w naszym kraju kampania informacyjna dla maturzystów. Na tych niezwykłych i bogatych programowo prezentacjach edukacyjnych uczniowie najstarszych klas liceów i techników „wykuwają” swoją maturalną strategię, podejmują wstępne decyzje, na jakie studia i do jakiej uczelni pójdą za rok. Dobre przygotowanie przyszłych studentów, pozyskanie zainteresowania najlepszych spośród nich, to cel stawiany sobie przez najbardziej ambitne uczelnie. Gra o dobrego studenta przekłada się przecież na jakość i pozycję szkół wyższych.

Wielkopolska: Politechnika Poznańska oblegana przez maturzystów

- To zaszczyt i wyróżnienie, że kolejny raz możemy gościć w naszych murach to wspaniałe wydarzenie, jakim niewątpliwie jest Poznański Salon Maturzystów - powiedział podczas uroczystości otwarcia prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Lubelskie: Maturzyści cenią bezpośrednie spotkania z uczelniami

To wspaniale, że znów możemy się spotkać – podkreślają wszyscy uczestnicy Lubelskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2022, który odbył się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Warmińsko-Mazurskie: Tłumy maturzystów w kampusie UWM

16 września Olsztyński Salon Maturzystów odwiedziło ponad trzy tysiące uczniów z regionu warmińsko-mazurskiego.

Pomorskie: Rekordowe zainteresowanie wykładami OKE Gdańsk

W Auli Głównej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uroczyście został zainaugurowany Gdański Salon Maturzystów Perspektywy 2022.

Śląskie: Tym razem w Gliwicach - na Politechnice Śląskiej

Śląski Salon Maturzystów Perspektywy 2022 odbył się w gościnnych murach Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podlaskie: Maturzyści doceniaja dobrą ofertę edukacyjną

Już po raz 16-ty w Białymstoku odbył się Salon Maturzystów Perspektywy 2022. Tym razem przyszłorocznych maturzystów, a także uczniów młodszych klas oraz nauczycieli, pedagogów szkolnych i doradców edukacyjno-zawodowych gości Politechnika Białostocka.

Gratulujemy

Prof. Mykhailo Zgurovsky honorowym doktorem Politechniki Poznańskiej

Wybitny ukraiński uczony, prof. Mykhailo Zgurovsky, rektor Politechniki Kijowskiej, został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Poznańskiej. To nie tylko uznanie wybitnego naukowca, ale też symboliczny wyraz poparcia polskiego środowiska akademickiego dla Ukrainy.

Prof. Stanisław Adamczak: 50-lecie pracy naukowo-badawczej

Technika pomiarów i metrologia to obszary wiedzy, które wybrał dla siebie i rozwijał podczas 50-letniej kariery naukowo-badawczej prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, b. rektor Politechniki Świętokrzyskiej, kierujący uczelnią przez dwie kadencje w latach 2008-2016.Prof. Celina M. Olszak w Komitecie Honorowym Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina M. Olszak została powołana do Komitetu Honorowego Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia.Dr hab. Jarosław Matwiejuk powołany w skład Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał dr. hab. Jarosława Matwiejuka, prof. UwB, prorektora ds. rozwoju, w skład Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej.Prof. Adam Woźniak przewodniczącym Rady Metrologii

Prof. Adam Woźniak, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. rozwoju, został przewodniczącym Rady Metrologii, która jest organem opiniodawczym i doradczym Prezesa Głównego Urzędu Miar.Prof. Marta Kosior-Kazberuk prezeską Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, nowym prezesem Zarządu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>