Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Rok akademicki 2022/23 - w chłodzie albo na zdalnym?

Kryzys związany z wojną w Ukrainie, wysoka inflacja i wzrost cen energii sprawił, że uczelnie muszą sprostać zupełnie nowym wyzwaniom. Organizacja nauczania w nadchodzących miesiącach spędza władzom szkół wyższych sen z powiek. Jakie działania oszczędnościowe przewidują?
Aby zajęcia mogły być prowadzone stacjonarnie, budynki muszą być ogrzewane. Zapowiadane podwyżki cen energii wywracają do góry nogami uczelniane budżety. Rektorzy wolą zachować stacjonarne kształcenie niż przechodzić na zdalną naukę w formie, jaką znamy z czasów epidemii, jednak rozważają i taką możliwość.

Dramatyczny apel KRASP

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich opublikowała stanowisko Prezydium KRASP w sprawie sytuacji ekonomicznej polskich uczelni. Apelujemy do Władz RP o jak najszybsze podjęcie działań, które pozwolą uchronić jednostki krajowego systemu szkolnictwa wyższego i nauki przed zagrażającym im kryzysem finansowym i kadrowym – piszą rektorzy.

Study in Poland w działaniu

Zapraszamy do udziału w "Study in Poland" 2022/23

Jest to już 17. edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Celem programu jest budowa międzynarodowej „visibility” polskich uczelni i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce.

Kierunek: Uzbekistan - priorytet akademicki 2023

Współpraca w zakresie kształcenia i badań to wspólny cel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i środowiska szkolnictwa wyższego Uzbekistanu. Wrześniowa wizyta w Taszkiencie prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP, była preludium przed planowanym na 26-28 kwietnia 2023 w Taszkiencie i Samarkandzie Forum Rektorów Polska-Uzbekistan, któremu towarzyszyć będzie z wielka prezentacja „Study in Poland” pokazująca możliwości studiowania w polskich uczelniach.

Promocja w Turcji – 18 października w Ankarze, a 20 w Stambule

Już w przyszłym tygodniu w ramach "Study in Poland" będziemy promować polskie szkolnictwo w Turcji na targach IEFT: 18 października w Ankarze, a 20 w Stambule. IEFT (International Education Fairs of Turkey) - to największe i najstarsze targi edukacyjne w Turcji.

"Studenci zagraniczni w Polsce 2023" już 8-10 lutego w Białymstoku

Szesnasta edycja konferencji na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" odbędzie się 8-10 lutego 2023 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Towarzyszyć jej będzie tradycyjnie posiedzenie Prezydium KRASP (9-10 lutego) i spotkanie Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP (8 lutego).

umiedzynarodowienie

Jubileusz sieci IROs Forum

W dniach 18-19 października 2022 w Krakowie odbędzie się konferencja z okazji 15-lecia działalności sieci IROs Forum. Obchody jubileuszu odbędą się w murach Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a gospodarzem wydarzenia będzie JM Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Uniwersytety europejskie: Ruszył nabór wniosków

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie czwartego naboru wniosków w ramach inicjatywy „Uniwersytety europejskie”. Wnioski można składać do 31 stycznia 2023.

SWPS dołączył do European Reform University Alliance

Decyzja o członkostwie Uniwersytetu SWPS została podjęta jednogłośnie przez zarząd Sojuszu. SWPS jest jedyną polską prywatną uczelnią, która dołączyła do Uniwersytetów Europejskich.

Rankingi i akredytacje

32 polskie uczelnie w Rankingu THE. Supergwiazdą Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu!

Więcej uczelni niż przed rokiem i na lepszych pozycjach – tak najkrócej można określić sukces polskich szkół wyższych w opublikowanym 11 października w Nowym Jorku najnowszym Rankingu Times Higher Education (THE) – jednym z czterech najbardziej prestiżowych na świecie. Znalazły się w nim 32 nasze uczelnie (10 więcej niż przed rokiem). Najwyżej – w grupie 351-400! – uplasował się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, który klasyfikowany jest w rankingu po raz pierwszy! Po raz pierwszy też pojawiły się dwie inne nasze uczelnie medyczne: Uniwersytet Medyczny w Łodzi (601-800) i Gdański Uniwersytet Medyczny (801-1000). Biorąc pod uwagę, że UJ i UW zachowały swoją obecność w TOP-100 możemy powiedzieć: JEST DOBRZE!

Inauguracje

Uniwersytet Łódzki: To będzie dobry rok

- Szukajcie własnych pomysłów, korzystajcie ze skierowanych do was programów grantowych, poszukujcie mentorów, dołączajcie do zespołów badawczych, szukajcie dla siebie szans i możliwości - mówiła do studentów rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska.Politechnika Białostocka: Europejskie standardy

– Politechnika Białostocka jest uczelnią, w której demokracja, równość i wolność stanowią fundamenty współczesnego świata – podkreślała prof. Marta Kosior-Kazberuk. – Wspieraliśmy i będziemy wspierać walczącą z agresją Ukrainę.Politechnika Poznańska: Spełnione zadania

- Ważne było bezpieczeństwo zdrowotne, przy jednoczesnym zachowaniu jakości kształcenia i zapewnieniu warunków do prowadzenia badań - powiedział prof. Teofil Jesionowski, rektor uczelni.Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu: Najważniejsi są ludzie

– Ludzie, którym można zaufać, którzy chcą i potrafią dawać, dzielić się. Są tu, w tej auli. Są też poza nią. Wśród pracowników, doktorantów, studentów, absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wśród naszych zewnętrznych partnerów, sąsiadów, klientów – podkreślił prof. Jarosław Bosy, rektor uczelni.UMed Wrocław: Dbałość o pracownika

– Dołożymy wszelkich starań, byście państwo godnie i bezpiecznie przeszli przez następne, być może trudne a nawet kryzysowe miesiące – zadeklarował rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.Uniwersytet Morski w Gdyni: Nowe inwestycje, nowe jednostki

- Już możecie czuć się wyjątkowi i odczuwać powód do dumy. Dołączacie bowiem dzisiaj do społeczności akademickiej uczelni elitarnej, kształcącej na najwyższym światowym poziomie. Uczelni o bogatych morskich tradycjach, w której z dumą nosimy mundur i w której honor oddajemy polskiej banderze - powiedział prof. Adam Weintrit, rektor uniwersytetu.Politechnika Bydgoska: Akademicki potencjał Bydgoszczy

- Moim pragnieniem jest, aby kampus Politechniki tętnił życiem i aktywnością młodych ludzi. To oni są sercem uczelni. To oni są także gwarantem rozwoju miasta i regionu - powiedział rektor uczelni, prof. Marek Adamski.Gdański Uniwersytet Medyczny: Nowoczesna dydaktyka

– Nowoczesna dydaktyka stymulująca do rozwoju to jeden z głównych celów obecnej kadencji. Moją ambicją jest, abyśmy nie tylko stali się doskonałą uczelnią badawczą, ale także doskonałą uczelnią dydaktyczną – mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.Warszawski Uniwersytet Medyczny: Budowa nowego szpitala

Rektor UWM, prof. Zbigniew Gaciong przypomniał o toczących się inwestycjach - rozbudowie i nadbudowie Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz budowie Centrum Symulacji Medycznych. Przed uczelnią także budowa nowego szpitala na terenie Kampusu Lindleya.Artykuły Partnerów

IBUK Libra – najlepsza czytelnia online

Pandemia przyspieszyła zmianę modelu kształcenia, pracy i konsumpcji mediów na ten coraz bardziej interaktywny. Dla uczelni i bibliotek akademickich oznacza to wzrost zainteresowania zasobami online’owymi i stałą konieczność poszerzania i aktualizowania oferty dydaktycznej. Platforma IBUK Libra idealnie wpisuje się w te potrzeby. To największa czytelnia online, będąca częścią Wydawnictwa Naukowego PWN, która od prawie 15 lat dostarcza pracownikom naukowym i studentom ponad kilkadziesiąt tysięcy publikacji.


Sektor komunikacji marketingowej dla szkół wyższych

Jakie zmiany należałoby wprowadzić w działaniu akademickich biur karier czy studiach dla praktyków? Czy można byłoby przyznawać punkty ECTS za kompetencje społeczne i umiejętności praktyczne? W jaki sposób należy rozwijać programy studiów dla praktyków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w materiałach dla uczelni przygotowanych przez ekspertów Sektorowej Rady ds. Sektora Komunikacji Marketingowej.

życie akademickie

Otwarto siedzibę Centrum Gospodarki Światowej UKSW

– Stworzenie tak unikatowego miejsca w trudnych czasach to zdecydowany krok do przodu – powiedział sekretarz stanu MEiN Wojciech Murdzek podczas otwarcia siedziby Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

Z pewną taką nieśmiałością..., czyli polskie uczelnie na TikToku

„TikTok? Tam nas jeszcze chyba nie było” – tak z na pozór sceptycznym wyrazem twarzy zainaugurowała obecność na TikToku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. „Na pozór”, bo zaraz Jej Magnificencja dodała z dumnym uśmiechem: „Ale od dzisiaj będziemy!”.

Powstanie nowy gmach dydaktyczny SGH

12 października br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Przestrzeni Innowacyjnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nowy gmach dydaktyczny SGH powstanie przy ul. Batorego 8 w Warszawie. Dla nas jest to duże szczęście, że po kilkunastu latach możemy znowu rozpocząć nową inwestycję – powiedział rektor SGH prof. Piotr Wachowiak, witając gości przybyłych na uroczystość.

Najlepsi polscy naukowcy

Dr hab. Michał Bogdziewicz (UAM), dr hab. Piotr Wcisło (UMK) oraz dr hab. Karolina Safarzyńska (UW) otrzymali Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznawane najlepszym młodym naukowcom pracującym w Polsce.

Na UG powołano Centrum Badań nad Gospodarką Morską

Badania związane z morzem od prawa morskiego, przez ochronę środowiska morskiego, aż do gospodarki i transportu morskiego prowadzone są w Uniwersytecie Gdańskim od początku jego istnienia. Teraz, rektor UG prof. Piotr Stepnowski powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską.

Na UJ powstanie Centrum Doskonałości AI

Niemal 20 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ programu, którego kierownikiem jest dr Krzysztof Geras, adiunkt z New York University School of Medicine.

Słabe wyniki Polski w zakresie innowacyjności

Pod względem innowacyjności Polska jest w Unii Europejskiej wciąż na jednym z ostatnich miejsc – wynika z najnowszej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności.

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Local Norway: Opłaty dla studentów z zagranicy?

Norweski rząd ogłosił niedawno swój plan wprowadzenia opłat dla niektórych studentów zagranicznych w Norwegii.

EU Neighbors East: Studentka z Ukrainy spełniła swoje marzenia w Polsce

Dzięki Erasmus+ w ciągu ostatnich ośmiu lat 10 000 ukraińskich studentów zdobyło międzynarodowe doświadczenie na europejskich uczelniach Wśród nich była Sofia Pinchuk, która wybrała naukę na Politechnice Śląskiej.

Gratulujemy

Prof. Konrad Raczkowski prorektorem UKSW

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powołał na stanowisko prorektora ds. finansowych prof. dr. hab. Konrada Raczkowskiego.Dr hab. Monika Mitew-Czajewska w zarządzie ITA AITES

Dr hab. inż. Monika Mitew-Czajewska z Wydziału Inżynierii Lądowej została wybrana do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej w kadencji 2022-2025.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>