Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Nowy Prezes PAN – czy „13”okaże się szczęśliwa?

Być docenionym przez swoje środowisko, we własnym kraju, to u nas szczególny powód do dumy! Perspektywy przyłączają się do gratulacji dla prof. Marka Konarzewskiego z okazji wyboru go na funkcję prezesa w kadencji 2022-2026, trzynastego w historii PAN. Trzymamy kciuki, aby tym razem „13” okazała się szczęśliwa! A szczęście to będzie potrzebne, bo problemów i wyzwań w Akademii i jej okolicach pojawiło się szczególnie dużo. Symbolem PAN jest stojący przed jej siedzibą pomnik Kopernika, ale tym razem nasz wybitny uczony raczej Akademii nie pomoże...

Prof. Konarzewski: zrezygnować z habilitacji

Habilitacja? Powinniśmy z niej zrezygnować już dawno temu. To anachronizm, zresztą dość endemiczny – powiedział PAP prof. Marek Konarzewski, biolog, badacz i popularyzator nauki, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Konarzewski: PAN za długo zajmowała się sama sobą

Jednym z kluczowych wyzwań jest wprowadzenie lepszych metod dotarcia opinii ekspertów PAN do społeczeństwa, bo ich komunikacja nadal jest zbyt hermetyczna – powiedział prezes PAN prof. Marek Konarzewski.

Inauguracje

Szkoła Głowna Handlowa: Istota wartości

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2022/2023 odbyła się w środę 12 października w Auli Głównej SGH z udziałem władz rektorskich i administracyjnych oraz przedstawicieli społeczności akademickiej.


UKSW: Uniwersyteckie Centrum Wolności Religijnej

– Przyszłość Ojczyzny i Narodu w dużej mierze zależy od tego jaki poziom reprezentują polskie uczelnie i jej wykładowcy – mówił w przemówieniu inauguracyjnym ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.


WAT: 9 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki

- Dzięki chęci rozwoju i zdobywania wiedzy, ciekawości i chęci dążenia do wyznaczonego przez siebie celu jesteście dziś tutaj, na inauguracji pierwszego i kolejnego roku akademickiego – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. Przemysław Wachulak, zwracając się do studentów.


Uniwersytet Rolniczy w Krakowie: Nowe Inwestycje

Rektor Uniwersytetu Rolniczego, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK poinformował o budowie m.in. Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności oraz Kliniki Małych Zwierząt.


Politechnika Lubelska: Coraz wyżej w rankingach

– Ranking PERSPEKTYW doskonale ukazuje systematyczny awans Politechniki Lubelskiej. Porównując dane z 2012 roku, do tych uzyskanych w bieżącym, widzimy duży skok z pozycji 52 na 32. Nie inaczej sprawa wygląda w zestawieniu uczelni technicznych, w którym awansowaliśmy z miejsca 15. na pozycję 8. - powiedział rektor uczelni, prof. Zbigniew Pater.


Politechnika Opolska: Sukces w rekrutacji

– Jestem przekonany, że za świetnym wykształceniem i perspektywą znakomitej drogi zawodowej nie trzeba wyjeżdżać z Opola. Politechnika Opolska nie tylko dba o jakość kształcenia, ale także i o warunki – podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor uczelni.

życie akademickie

UW w strategicznym sojuszu z Wojskowym Instytutem Medycznym

14 października zostało podpisane porozumienie między Uniwersytetem Warszawskim a Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Powstanie Forum Zielonych Uniwersytetów

18 października władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Gdańskiego podpisały porozumienie w sprawie powstania Forum Zielonych Uniwersytetów. Trzy uczelnie będą podejmować wspólne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Centrum Heschela rozpoczęło działalność

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela - nowa jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie w wymiarze międzynarodowym, rozpoczęło działalność na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Politechnika Wrocławska nabiera tempa!

PWr - "Lem Prize" dla prof. Randalla Platta

Prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej odebrał Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema za rok 2021. Statuetkę wręczono podczas uroczystej gali w auli Politechniki Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska zacieśnia współpracę z TU Dresden

Odbyło się spotkanie inauguracyjne cyklu wspólnych warsztatów Politechniki Wrocławskiej i Technische Universität Dresden (TU Dresden).

24-25 października - Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne

W Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne (CETEF’22). Przedstawiciele biznesu, nauki i agencji rządowych z 16 europejskich krajów przyjadą do Wrocławia, by wziąć udział w wydarzeniu, w tym Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży.

Study in Poland w działaniu

"Study in Poland" na targach w Turcji

Za nami bardzo udane targi w Ankarze - stolicy kraju, do której wróciliśmy po kilku latach nieobecności. I było warto! Ogromne zainteresowanie, niekończące się kolejki kandydatów do stoiska i nasze nadwyrężone struny głosowe, ale przy tym olbrzymia satysfakcja - tak wkrótce można opisać to wydarzenie.

Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" już 8-10 lutego

Szesnasta edycja konferencji na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" odbędzie się 8-10 lutego 2023 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Towarzyszyć jej będzie tradycyjnie posiedzenie Prezydium KRASP (9-10 lutego) i spotkanie Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP (8 lutego).

umiedzynarodowienie

W Pradze powołano Eastern Partnership University Cluster

19 października na Uniwersytecie Karola w Pradze odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego tworzącego Eastern Partnership University Cluster. Celem partnerstwa jest utworzenie konsorcjum składającego się z uczelni Unii Europejskiej oraz uczelni wschodnioeuropejskich.

Zapraszamy na V Kongres Edukacji

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności ma przyjemność zaprosić na V Kongres Edukacji, który odbędzie się 27 października 2022 r. o godzinie 12:00 na Uniwersytecie Warszawskim w Auditorium Maximum.

Rośnie jakość polskich wniosków w Horyzont Europa

Dofinansowanie polskich uczestników projektów w programie Horyzont Europa wzrosło o 32,01% w porównaniu do analogicznego okresu Programu Ramowego Horyzont 2020 (H2020) – wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej (KE) po rozstrzygnięciu 178 konkursów w Horyzoncie Europa (HE).

Artykuły Partnerów

Jubileusz Uczelni Vistula

Wraz z Inauguracją Nowego Roku Akademickiego 2022/2023 Uczelnie Vistula będą fetować swój Jubileusz. Wielka Gala odbędzie się 25 października o godz. 10:00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Uczelnie będą świętować swój Jubileusz podczas Gali połączonej z Inauguracją Nowego Roku Akademickiego 2022/2023.


IBUK Libra – najlepsza czytelnia online

Pandemia przyspieszyła zmianę modelu kształcenia, pracy i konsumpcji mediów na ten coraz bardziej interaktywny. Dla uczelni i bibliotek akademickich oznacza to wzrost zainteresowania zasobami online’owymi i stałą konieczność poszerzania i aktualizowania oferty dydaktycznej. Platforma IBUK Libra idealnie wpisuje się w te potrzeby. To największa czytelnia online, będąca częścią Wydawnictwa Naukowego PWN, która od prawie 15 lat dostarcza pracownikom naukowym i studentom ponad kilkadziesiąt tysięcy publikacji.


Sektor komunikacji marketingowej dla szkół wyższych

Jakie zmiany należałoby wprowadzić w działaniu akademickich biur karier czy studiach dla praktyków? Czy można byłoby przyznawać punkty ECTS za kompetencje społeczne i umiejętności praktyczne? W jaki sposób należy rozwijać programy studiów dla praktyków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w materiałach dla uczelni przygotowanych przez ekspertów Sektorowej Rady ds. Sektora Komunikacji Marketingowej.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Erudera: Wlk. Brytania ograniczy liczbę studentów zagranicznych?

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Suella Braverman oznajmiła, że rozważa zmniejszenie liczby studentów zagranicznych, którzy mogą pozostać w Wielkiej Brytanii po ukończeniu studiów.

Kiedy inwestycja w studia przegrywa z rachunkiem ekonomicznym

W ostatniej dekadzie liczba studentów w uczelniach typu community college w Kanadzie, USA czy Zjednoczonym Królestwie spada. W krajach anglosaskich community colleges spełniają podobną rolę, jak u nas PWSZ-ty - dają wyższe wykształcenie, może mniej prestiżowe niż oferowane przez Harvard czy Oxford, ale są bardziej dostępne i tańsze.

Rankingi i akredytacje

Już niebawem kolejna edycja Rankingu MBA Perspektywy

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz kolejny przygotowuje ranking najlepszych programów MBA. W tym roku zmieni się jego układ. Programy zostaną podzielone na dwie kategorie: klasyczne typu „Executive” oraz pozostałe. W związku z tym zmienią się metodologia rankingu oraz warunki brzegowe wejścia do rankingu.

Executive MBA ALK wysoko w rankingu Financial Times

44. miejsce na świecie i pierwsze w regionie zajmują studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego. To dotychczas największy sukces międzynarodowy polskich uczelni kształcących menedżerów.

Rektor KUL o rankingu świętych i błogosławionych

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że uczelnia zajmuje jedno z czołowych miejsc w szczególnym rankingu szkół wyższych, który obejmuje świętych i błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze.

Women in Tech

Nowy projekt wspierający ukraińskie studentki kierunków STEM

Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel - w ramach wieloletniej współpracy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii rozpoczęła nowy program stypendialny dla dziewczyn w STEM (science, technology, engineering, mathematics).Na skrzydłach entuzjazmu. AlphaLab i Perspektywy przyznały 20 atrakcyjnych stypendiów!

Ogłoszony jeszcze w sierpniu „Program Stypendialny dla Dziewczyn w STEM AlphaLab – Perspektywy” okazał się strzałem w dziesiątkę – otrzymaliśmy ponad 500 zgłoszeń od znakomitych w przeważającej większości kandydatek.Wskaż drogę do nowych technologii

Do 30 października 2022 trwa rekrutacja do II edycji programu stypendialno-mentoringowego “Dziewczyny w grze!” skierowanego do utalentowanych artystycznie lub technicznie i uczennic szkół średnich zafascynowanych gamingiem i pragnącym rozwijać się zawodowo w branży gier wideo.

Gratulujemy

Dr hab. Maciej Cesarz nowym prorektorem ds. studenckich

Nowym prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego został wybrany dr hab. Maciej Cesarz.Prof. Barbara Kożusznik prezydentem Alliance for Organizational Psychology

Prof. dr hab. Barbara Kożusznik – dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – została prezydentem Alliance for Organizational Psychology.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>