Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

exclusive

Potrzebni budowniczowie mostów między nauką Polski i Ukrainy

Ukraińskie uczelnie ukraińskie potrzebują nie tylko wsparcia politycznego i finansowego, ale także koncepcyjnego i kadrowego. Dlatego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza inwestuje w ludzi, którzy zbudują mosty między światem nauki w Polsce i Ukrainie…
Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez UAM na rzecz Ukrainy pisze prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej.

Chcemy rozwijać świat razem z naszymi sąsiadami

We wsparciu udzielanym uchodźcom przez społeczność akademicką Politechniki Poznańskiej ważne są bliskie relacje z uczelniami ukraińskimi w zakresie wspólnych badań, organizowania konferencji, wymiany kadr czy studentów. Po wybuchu wojny skupiliśmy się jak nieść pomoc tym, którzy schronili się w Polsce, a także tym, którzy aktywnie walczą o swoją ojczyznę.
Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez Politechnikę Poznańską na rzecz Ukrainy pisze prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor PP.

Działania na rzecz Ukrainy

Wspólne stanowisko rektorów Niemiec, Francji i Polski

Na kluczowe znaczenie współpracy europejskich uczelni z ukraińskimi szkołami wyższymi w kontekście odbudowy Ukrainy wskazują we wspólnej deklaracji rektorzy z Polski, Niemiec i Francji.

3 mln dolarów na odbudowę ukraińskiej nauki

Polska Akademia Nauk i Narodowa Akademia Nauk USA będą administrować grupą międzynarodowych organizacji, które otrzymały 3 mln dolarów na pomoc w odbudowie ukraińskiej nauki.

Stypendia im. Kulczyka dla ukraińskich studentów UAM

Celem programu jest wsparcie studentów z Ukrainy znajdujących się w trudnej sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej.

życie akademickie

Ambasador Mark Brzeziński z wizytą w SGGW

Wielka nauka nie zna granic – powiedział Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce, podczas wizyty w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podczas spotkania ambasadora z władzami uczelni omówiono historyczne związki SGGW z USA oraz dotychczasową współpracę naukową z amerykańskimi uczelniami.

PW: W ramach IDUB najlepsi studiują „indywidualną drogą”

Indywidualne kształcenie i rozwój pod opieką tutora – to główne założenia nowo uruchomionego programu na Politechnice Warszawskiej.

Politechnika Śląska liderem w doktoratach wdrożeniowych

Z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz wynika, że Politechnika Śląska – z ponad 270 doktoratami wdrożeniowymi – zajmuje I miejsce w Polsce (16% w skali kraju).

UG powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską

Władze Uniwersytetu Gdańskiego powołały Centrum Badań nad Gospodarką Morską, którego podstawowym celem będzie wspieranie rozwoju wszystkich obszarów gospodarki morskiej.

Na UKSW otwarto Multidyscyplinarne Centrum Badawcze

Centrum w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą powstało w ciągu dwóch lat. Rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślił, że miejsce to jest realnym pomostem między światem nauki a światem gospodarki.

Na Politechnice Wrocławskiej o cyfrowej przyszłości

Cyfrowa transformacja europejskiej gospodarki to jeden z głównych tematów Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego (CETEF’22), które odbyło na Politechnice Wrocławskiej.

Uczelnie Vistula śmiało patrzą w przyszłość

Jubileuszowa Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2022/2023 była dla społeczności akademickiej Uczelni Vistula wielkim świętem.

umiedzynarodowienie

„Study in Poland” na targach IEFT w Stambule

W dniach 22-23 października 2022 program „Study in Poland” wziął udział w targach IEFT w Stambule. Są to największe i najstarsze targi edukacyjne w Turcji. Obecnie studenci z Turcji stanowią trzecią co do liczebności grupę narodowościową wśród studentów zagranicznych w Polsce.

V Kongres Edukacji - 35 lat programu Erasmus+

Na Uniwersytecie Warszawskim odbył się w V Kongres Edukacji organizowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Polskie dyplomy nie będą uznawane na Białorusi

Białoruś wypowiedziała umowę z Polską o uznawaniu równoważności wykształcenia wyższego, stopni naukowych i stopni w dziedzinie sztuki.

Erudera: Ukraińscy studenci wolą polskie uczelnie?

Według Państwowej Konferencji Rektorów (LRK) w Badenii-Wirtembergii liczba studentów z Ukrainy przyjętych na niemieckie uczelnie nie była tak duża, jak oczekiwano.

Women in Tech

Stwórz swój startup z pomocą naszych ekspertów! - Shesnnovation Academy 2023

Średnio co 5 startup w Polsce w strukturach założycielskich posiada naukowca, a co 4 - kobietę. Kobiet naukowców, które decydują się na komercjalizację swoich prac badawczych, jest jeszcze mniej. Czas to zmienić!

Gratulujemy

Przyznano Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Marcin Nowotny (nauki o życiu i o Ziemi), prof. Bartosz Grzybowski (nauki chemiczne i o materiałach) i prof. Adam Łajtar (nauki humanistyczne i społeczne) otrzymali prestiżowe Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej określane mianem polskich Nagród Nobla.Damian Duda odznaczony medalem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

W uzasadnieniu podkreślono szczególny wkład mgr Damiana Dudy we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.Prof. Marek Szyndel otrzymał Excellence Award 2022

Prof. Marek Szyndel z SGGW otrzymał z rąk prof. Arthura Mola Prezydenta ICA (Association of European Life Universities), ICA Excellence Award 2022.Prof. Krzysztof Ruchniewicz otrzymał Viadrina Preis

Prof. Krzysztof Ruchniewicz otrzymał prestiżową nagrodę Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Viadrina Preis za rok 2023.Dr inż. Justyna Szostak członkinią Rady Dyrektorów CESAER

Dr inż. Justyna Szostak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej została wybrana członkinią Rady Dyrektorów CESAER.Prof. Beata Możejko dyrektorem Centrum Badań Memlingowskich

Prof. Beata Możejko otrzymała nominację z rąk rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotra Stepnowskiego.Dr hab. Karolina Jaklewicz wyróżniona przez Towarzystwo Akademickie Arts-Sciences-Lettres

Dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. PWr otrzymała Srebrny Medal Sztuki, Nauki i Literatury za swoje osiągnięcia artystyczne.Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>