Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Polska i Ukraina – wspólnie do cyfrowej przyszłości

Podczas konferencji „INCUBATING FREEDOM”, która zorganizowana została 1-2 grudnia w Lublinie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” - wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, Prezydentem Miasta Lublina i partnerami akademickimi z Polski i Ukrainy - zainaugurowany został wielkoskalowy program „INCUBATING FREEDOM for Ukrainie – Adapting Women to Digital Economy” mający na celu przeszkolenie w zakresie IT, pod kątem potrzeb cyfryzujących się gospodarek obu krajów, co najmniej 30 tys. kobiet z Ukrainy przebywających od 24 lutego w Polsce.

Współpraca w zakresie Artificial Intelligence i Cyber Security

Utworzenie polsko-ukraińskiego klastra akademickiego w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i bezpieczeństwa cyfrowego (CyberSec) jest głównym celem porozumienia intencyjnego podpisanego 1 grudnia pomiędzy Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), a Asocjacją Rektorów Wyższych Uczelni Technicznych Ukrainy (ARWUTU).

Gala „New Technologies for Women – Ukraine”

50 ukraińskich studentek i doktorantek kierunków STEM na polskich uczelniach otrzymało stypendia w ramach projektu – New Technologies for Women – Ukraine, prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Intel.

Agata Kornhauser-Duda: Cieszę się, że powstała taka inicjatywa

- Dzięki temu wydarzeniu Ukrainki będą miały szansę nabyć umiejętności w dziedzinie IT i wykorzystać tę wiedzę możliwie jak najlepiej w przyszłości - podkreśliła małżonka prezydenta RP, Andrzeja Dudy, Agata Kornhauser-Duda.


Mark Brzezinski: Z dumą wspieram ten projekt

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska zapytała świat: Jakie drzwi otworzycie dla ukraińskich kobiet, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów? Dziś, na tej konferencji, Polska odpowiada na to pytanie i staje na wysokości zadania po raz kolejny - powiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.


Mariya Gabriel: Przyszłość Ukrainy zależy od wykwalifikowanych kobiet

- Inicjatywa “Incubating Freedom for Ukraine” niesie ze sobą ważne przesłanie: pomimo wojny i w jej wyniku opóźnienia działań w zakresie równości płci, ukraińskie kobiety mają ogromny potencjał, by przyczynić się do odbudowy Ukrainy - powiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.


Helena Dalli: Musimy pomagać na równych zasadach

- Dziękuję wszystkim za wsparcie, jakiego udzielacie ludności Ukrainy uciekającej przed wojną i agresją Rosji. Solidarność, jaką Europejczycy, a w szczególności Polacy, wyrazili w czasie tego kryzysu, jest wzorcowa - powiedziała Helena Dalli, komisarz UE ds. równości.


Lilia Hryniewicz: Ukrainki mają dużą motywację rozwoju

- 70 proc. społeczeństwa w Ukrainie ma wykształcenie wyższe. Większość z nich to kobiety. Są one sprawne w zdobywaniu nowych kompetencji cyfrowych - powiedziała Lilia Hrynewicz, wicerektorka Kijowskiego Uniwersytetu Borysa Hrinczenki.

media o nas

WNP: Szkolenia IT dla 30 tys. uchodźczyń z Ukrainy

Podczas środowej konferencji prasowej w Lublinie założyciel Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński poinformował, że w ramach programu zaplanowano przeszkolenie około 30 tysięcy kobiet, w większości uchodźczyń z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce.

PulsHR: Startuje szkolenie IT dla 30 tys. Ukrainek

Inauguracja programu szkoleń IT dla około 30 tysięcy kobiet-uchodźczyń z Ukrainy odbędzie się podczas konferencji poświęconej przygotowaniu do powojennej odbudowy Ukrainy. Powołany zostanie też polsko-ukraiński klaster akademicki w zakresie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Daily Lviv: Szkolenia IT dla Ukrainek w trzech polskich miastach

Takie szkolenia, które rozpoczną się w lutym 2023 roku, pomogą rozwiązać problemy społeczne i ekonomiczne uchodźców, wzmocnią gospodarkę Ukrainy i wpłyną na polski rynek IT.

Polskie Radio: W Lublinie odbędą się szkolenia dla Ukrainek

Takie szkolenia pomogą rozwiązać problemy społeczno-ekonomiczne uchodźców, docelowo wzmocnią gospodarkę Ukrainy, a także wpłyną na polski rynek IT.

exclusive

Prof. Jerzy Lis: Zaproszenie do europejskiej wspólnoty akademickiej

Przez przekazanie dobrych praktyk, jakie wypracowaliśmy w toku unowocześniania naszego systemu kształcenia uniwersyteckiego i dostosowywania go do europejskich standardów, możemy pomóc stronie ukraińskiej włączyć się do europejskiej wspólnoty akademickiej. Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez polskie uczelnie na rzecz Ukrainy oraz czekających nas wyzwaniach mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, koordynator działań związanych z sytuacją w Ukrainie w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Działania na rzecz Ukrainy

Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy

Przykładem dobrej praktyki w zakresie wspierania Ukrainy przez polskie środowisko akademickie może być projekt „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”. Na to kompleksowe i interdyscyplinarne przedsięwzięcie składa się 19 zróżnicowanych działań, w których realizację zaangażowanych jest aż 20 jednostek uczelni. Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o wspieraniu Ukrainy przez świat akademicki mówi dr Agnieszka Różycka, kierownik projektu "Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy".

UG dokształca ukraińskich nauczycieli

Ponad stu uczestników, setki godzin zajęć, cztery miesiące intensywnej pracy - oficjalnie dobiegł intensywny koniec kursu j.polskiego dla ukraińskich nauczycieli prowadzony przez Wydział Filologiczny UG.

UWN: Ukraińscy studenci znajdują spokój w Polsce

Wojna mogła wywrócić do góry nogami życie niezliczonych ukraińskich studentów, ale niektórzy z nich odnaleźli względny spokój ducha w Polsce, gdzie ciepło przyjęto ich na uczelniach.

życie akademickie

Poznańskie uczelnie wspólnie z FRSE

Podczas posiedzenia KRASP rektorzy poznańskich uczelni oraz przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji podpisali porozumienie na rzecz promocji wspierania innowacyjności w Wielkopolsce.

Rada - to nie wypada!

Politechnika Gdańska dołączyła do konsorcjum ENHANCE

Politechnika Gdańska razem z Uniwersytetem Technicznym Delft z Holandii oraz szwajcarską Politechniką w Zurychu dołączyła do konsorcjum europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE.

Łódzkie Partnerstwo Akademickie

Łódzcy rektorzy podpisali "Deklarację zacieśniania współpracy łódzkich uczelni publicznych w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego".

W Gdańsku EUA wybierze nowego prezydenta

W przyszłym roku kończy się kadencja prof. Michaela Murphy jako prezydenta European University Association (EUA). Wybory nowego prezydenta na kadencję 2023 - 2027 odbędą się w kwietniu podczas dorocznej konferencji EUA w Gdańsku, którą gościć będzie Politechnika Gdańska.

Polak ma szansę polecieć na Księżyc

Dr inż. Sławosz Uznański, absolwent Politechniki Łódzkiej, znalazł się wśród 17 astronautów, którzy zostali wybrani przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do pełnienia misji księżycowych NASA.

UW: Odnowienie wyróżnienia „HR Excellence in Research”

22 listopada odnowione zostało wyróżnienie „HR Excellence in Research” dla Uniwersytetu Warszawskiego.

studyinpoland-wdzialaniu

Polskie uczelnie na targach w Azerbejdżanie

Za nami bardzo udane targi International Education Fairs w stolicy Azerbejdżanu – Baku, które odbyły się w dniach 3 – 4 grudnia 2022 r. Przez dwa dni targi odwiedziło blisko 2 tysiące osób. W sobotę przyjechali przede wszystkim uczniowie ze szkół, natomiast niedziela była dniem rodzinnym.

Tysiące odwiedzających na targach w Almaty

W dniach 23-25 listopada program „Study in Poland” uczestniczył w targach edukacyjnych w Almaty, byłej stolicy i największym mieście Kazachstanu. Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu trzech dni odwiedziło je ok. sześciu tysięcy osób.

umiedzynarodowienie

Erasmus+ nie tylko dla studentów – więcej na szkoleniach

W jaki sposób można pozyskać środki na swój projekt Erasmus+ w kwocie od 30 tys. euro nawet do 5 mln euro? Szczegóły związane z finansowaniem, a także z procesem wnioskowania będzie można poznać podczas bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Centra Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Anglicy inwestują we współpracę z ukraińskimi uczelniami

Choć działania wojenne w Ukrainie trwają daleko od Anglików, to właśnie oni spośród Europejczyków najsilniej wspierają Ukrainę również w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

MSE 2023

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2023 - 10-11 marca w Warszawie

Nowoczesne centrum wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie kolejny raz będzie gościć Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy, zaplanowany na 10-11 marca 2023. Tradycyjnie już targom będzie towarzyszył rozbudowany program spotkań skierowanych do ósmoklasistów, uczniów przedostatnich klas i maturzystów, którzy w maju 2023 jako pierwsi zmierzą się z maturą w nowej formule.

Świat Rankingów

ALK wysoko w rankingu "Financial Times"

Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times” 5 grudnia 2022 roku.

Gratulujemy

Kewin Lewicki nowym przewodniczącym PSRP

Kewin Lewicki z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie został nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.


Dr Katarzyna Turoń z nagrodą Polskiej Akademii Nauk

Dr inż. Katarzyna Turoń otrzymała nagrodę Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. To wyróżnienie przyznawane młodym naukowcom za ich opublikowaną twórczą pracę naukową z dziedziny nauk technicznych.


Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>