Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine” rozwija skrzydła!

Już w tydzień po konferencji w Lublinie inaugurującej program „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” ekipa Perspektyw znowu pojawia się w tym mieście, które staje się centrum działań polsko-ukraińskich związanych z przezwyciężaniem skutków rosyjskiej agresji. Właśnie w Lublinie odbyło się 12 grudnia spotkanie dr Bianki Siwińskiej, prezeski Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” z Iryną Wereszczuk, wicepremierką rządu Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. W spotkaniu uczestniczył także Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy oraz Waldemar Siwiński, założyciel Perspektyw.

Wicepremier Iryna Wereszczuk: To szansa na zmianę losu

IRYNA WERESZCZUK, wicepremierka Ukrainy, minister ds. reintegracji terenów okupowanych ukończyła studia wojskowe na Politechnice Lwowskiej i przeszła staż oficerski w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Ukończyła też studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Często jeździ w przyfrontowe regiony i zajmuje się ewakuacją ludności, a także negocjowaniem wymian jeńców wojennych – dlatego nazywana jest „pierwszą damą ukraińskiej armii”. Z Iryną Wereszczuk rozmawia Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

życie akademickie

Spotkanie gen. Jacqueline Van Ovost ze studentami PW, WAT i ASW

Jacqueline Van Ovost – generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, stojąca na czele amerykańskiego Dowództwa Transportu odwiedziła Politechnikę Warszawską, gdzie spotkała się ze studentami i doktorantami PW, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej. Jest ona jedyną czterogwiazdkową kobietą generałem w Departamencie Obrony USA. Wylatała ponad 4200 godzin na samolotach wojskowych.

Akademia Górniczo-Hutnicza ma nową Strategię

Uchwałą Senatu AGH z 30 listopada 2022 roku uczelnia przyjęła nową „Strategię Akademii Górniczo-Hutniczej” – kompleksowy dokument redefiniujący role i cele uczelni z uwzględnieniem wymogów aktualnej rzeczywistości oraz Misji AGH, łączącej wizję Uniwersytetu Przyszłości z wiernością wieloletniej tradycji na fundamencie ponadczasowych wartości.

Gala Nagród Fundacji Nauki Polskiej

Do grona laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyli w tym roku: prof. Marcin Nowotny, prof. Bartosz Grzybowski, prof. Adam Łajtar.

Noblista z chemii odwiedził Politechnikę Warszawską

Politechnika Warszawska gościła prof. M. Stanleya Whittinghama, laureata Nagrody Nobla z chemii. Naukowiec odebrał doktorat honoris causa PW, a także wygłosił otwarty wykład.

Najmłodszy doktor w Polsce studiuje medycynę w Gdańsku

23-letni Wojciech Nazar jest drugą w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a piątą w kraju osobą, która uzyskała stopień naukowy doktora przed ukończeniem studiów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem, będąc formalnie studentem, na początku V roku kierunku lekarskiego, stając się tym samym najmłodszym doktorem w Polsce.

Nomagic Warsaw MIMotaurs finalistami konkursu MBZIRC

Zespół Uniwersytetu Warszawskiego Nomagic Warsaw MIMotaurs jest w piątce zespołów z całego świata, które zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu robotycznego „The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge” (MBZIRC).

umiedzynarodowienie

Zapraszamy na konferencję "Studenci Zagraniczni w Polsce 2023"

Doroczna konferencja z cyklu Studenci zagraniczni w Polsce - organizowana wspólnie w ramach programu „Study in Poland” przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, KRASP i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - odbędzie się 9-10 lutego 2023 w Białymstoku. Konferencja skoordynowana jest z posiedzeniem Prezydium KRASP oraz wydarzeniami towarzyszącymi – ogłoszeni zostaną m.in. laureaci konkursu "Interstudent 2023" na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, a także odbędzie się Gala Nagrody "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2023".

Nagroda "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2023"

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars 2023. Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.

INTERSTUDENT 2023 - Czekamy na zgłoszenia kandydatur

W XIII edycji konkursu Interstudent, jak co roku, będziemy nagradzać najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wykształcenie na polskich uczelniach. Szukamy dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni.

Udany start Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia

Bez współpracy międzynarodowej, w tym wymiany akademickiej i studenckiej, wspólnych badań – nie można dzisiaj mówić o rozwoju jakiejkolwiek uczelni – podkreślali uczestnicy inauguracyjnego posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia, 9 grudnia na Uniwersytecie Gdańskim. Przewodniczącą UKU jest prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor UG ds. współpracy międzynarodowej.

Jak nas widzą

W oczach Anglików: Polscy profesorowie gotowi na mroźną zimę!

Nie raz słyszeliśmy od Anglików, że Polska kojarzy się im z mroźnymi zimami. Nie brakuje nawet takich co myślą, że u nas biegają białe niedźwiedzie… No może z tymi niedźwiedziami to przesada, ale wystarczy, że Anglik spojrzy na galowe stroje polskich profesorów, na te gronostajowe futerka, i już utwierdza się w przekonaniu, że jednak zima w Polsce to nie przelewki! Utwierdza nas w tym szacowne brytyjskie towarzystwo Burgeon Society.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Erudera: Fińskie uczelnie z rekordową liczbą cudzoziemców

W tym roku na uczelnie w Finlandii zapisała się rekordowa liczba studentów zagranicznych. Od stycznia do października 2022 roku 7060 wnioskodawców spoza UE otrzymało pozwolenie na pobyt w Finlandii.

Brno Daily: Boom obcokrajowców na studiach w Czechach

Jak poinformował Czeski Urząd Statystyczny (CSU), w 2021 roku na czeskich uczelniach studiowała rekordowa liczba 52 109 zagranicznych studentów, o 4,4% więcej niż w roku poprzednim.

Rankingi i akredytacje

IREG: Ocena badań naukowych i rankingi to dwa różne narzędzia

IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence opublikował stanowisko w którym odnosi się do „Porozumienia w sprawie reformy oceny badań” (Agreement on Reforming Research Assessment) ogłoszonego w lipcu br. przez Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) – pod auspicjami Komisji Europejskiej. IREG dostrzega potrzebę debaty na temat oceny badań naukowych wyrażonej w „Porozumieniu”, ale jednocześnie zwraca uwagę, że dokument ten nietrafnie postrzega rolę rankingów akademickich.

MSE 2023

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2023 - 10-11 marca w Warszawie

Nowoczesne centrum wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie kolejny raz będzie gościć Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy, zaplanowany na 10-11 marca 2023. Tradycyjnie już targom będzie towarzyszył rozbudowany program spotkań skierowanych do ósmoklasistów, uczniów przedostatnich klas i maturzystów, którzy w maju 2023 jako pierwsi zmierzą się z maturą w nowej formule.

Women in Tech

Kosmos zimowych inspiracji!

Aż 160 uczestniczek – najzdolniejszych studentek STEM w polskich uczelniach, 100 ekspertów z czołówki globalnych firm technologicznych (partnerzy: Aptiv, Accenture, Fundacja Kronenberga/Citi, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, Motorola Solution, NatWest, P&G, Point72, StateStreet, a także inne zaangażowane firmy, m.in. AlphaLab i HSBC), mnóstwo śniegu i atrakcji - tak w skrócie można podsumować Women in Tech Camp 2022, który Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" po raz kolejny zorganizowała w zimowej scenerii Bukowiny Tatrzańskiej.

Gratulujemy

Wybrano wiceprezesów PAN

Prof. Aleksander Welfe, dr hab. Mirosława Ostrowska, prof. Natalia Sobczak i prof. Dariusz Jemielniak – wraz z prezesem elektem prof. Markiem Konarzewskim będą kierowali Akademią w kadencji 2023-2026.Prof. Alojzy Z. Nowak otrzymał nagrodę “Pro Juvenes”

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymał nagrodę „Pro Juvenes” w kategorii „Autorytet Samorządności Studenckiej”.Prof. Elżbieta Frąckowiak członkinią Academia Europaea

Prof. Elżbieta Frąckowiak, pracownik naukowy Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, została przyjęta w poczet członków Academia Europaea.Michał Klimczyk nowym przewodniczącym KRD

Michał Klimczyk ze Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych na Politechnice Rzeszowskiej został nowym przewodniczącym Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Zastąpił na tym stanowisku Jarosława Olszewskiego.Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>