Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Prof. Andrzej K. Koźmiński: Imperatyw konkurencyjności

Zamknięte w wieży z kości słoniowej ucieleśnienie cnót i wartości akademickich czy rektor menedżer, rektor finansista, rektor przedsiębiorca? – pyta prof. Andrzej K. Koźmiński, założyciel Akademii Leona Koźmińskiego i jej Honorowy Prezydent, i zdecydowanie opowiada się za tym drugim rozwiązaniem. - W Europie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że uczelnie są źle zarządzane i jedynym antidotum na ten stan jest nieustanne zwiększanie państwowych dotacji, które w najbogatszych krajach sięgają astronomicznych wysokości. Nieuchronnie wtłaczają one rektorów w tryby gier politycznych nastawionych na pozyskanie życzliwości władz. Prowadzi to do ograniczenia autonomii uczelni i akademickiej wolności – diagnozuje w ważnym tekście na łamach „Rzeczpospolitej” profesor Koźmiński. To trzeba przeczytać!

Rektor Grzegorz Mazurek: ALK to marzenia, misja i mądrość

Dokładnie 30 lat temu, 31 marca 1993 roku Minister Edukacji Narodowej udzielił zezwolenia na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej, która dzisiaj nosi nazwę Akademia Leona Koźmińskiego. Tak powstała uczelnia biznesowa, która z czasem została uznana w międzynarodowym rankingu „Financial Times” za najlepszą w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Pie News: Tak Brytyjczycy pomagają uczelniom w Ukrainie

Po inwazji na Ukrainę brytyjski sektor szkolnictwa wyższego zintensyfikował wsparcie uczelni w tym kraju. Najbardziej znaczącym osiągnięciem w tym zakresie jest inicjatywa twinningowa opracowana przez Cormack Consultancy Group i Universities UK International.

Erudera: Włosi przeznaczają hotele na akademiki

W celu zwiększenia liczby zagranicznych studentów w kraju włoski rząd zamienia hotele w akademiki. Wśród hoteli, w których zamieszkają, znajduje się „Hotel Riviera” w Mesynie.

życie akademickie

Uniwersytet Jagielloński: nowe centra doskonałości naukowej

W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczystość otwarcia trzech Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri.

W Koszalinie powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Nowa uczelnia powstanie w oparciu o funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

WUM otworzył Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej

Dzięki zakupionej aparaturze naukowcy będą mogli prowadzić najbardziej zaawansowane technologicznie badania, w tym terapie celowane, które w przyszłości będą wdrażane w szpitalach klinicznych WUM.

Politechnika Białostocka w Polskim Klastrze Technologii Kompozytowych

Politechnika Białostocka weszła w skład Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – Krajowego Klastra Kluczowego. Technologie kompozytowe na co dzień wykorzystują m.in. studenci – konstruktorzy bolidów Formula Student.

Uczelnie Vistula dołączyły do UN Global Compact

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula przystąpiły do UN Global Compact. To efekt strategicznego podejścia uczelni do społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju.

Europejski Urząd Patentowy: Wzrost zgłoszeń patentów z Polski

W 2022 roku liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski wzrosła o niemal 18 proc. Jednak choć Polska ma czwarty najwyższy wzrost zgłoszeń rok do roku, to plasuje się dopiero na 25. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających.

O tym się mówi

Konkurs Monografie – czwarta edycja

Ruszył konkurs Wydawnictwa FRSE skierowany do badaczy i naukowców zajmujących się edukacją w ujęciu różnych dyscyplin nauk społecznych i humanistycznych.

umiedzynarodowienie

Rektorzy Polski i Uzbekistanu spotkają się w Taszkiencie

Rozwój współpracy w zakresie kształcenia i badań to wspólny cel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i szkolnictwa wyższego Uzbekistanu; jego osiągnięciu służyć będzie pierwsze w historii Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu – 26 kwietnia w Taszkiencie. Towarzyszyć mu będą 27-28 kwietnia Prezentacje Polskich Uczelni „Study in Poland” w Taszkiencie i Samarkandzie, a także międzynarodowa konferencja rankingowa IREG 2023, w której szeroki udział wezmą rektorzy z krajów Azji Centralnej. Delegacji rektorów ponad 20 polskich uczelni przewodniczy szef KRASP, prof. Arkadiusz Mężyk. Obecny będzie m.in. prof. Marek Konarzewski, prezes PAN i dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Erasmus+

Zapraszamy na Prezentacje Polskich Uczelni w Uzbekistanie

Zapraszamy do udziału w Prezentacjach Polskich Uczelni UZBEKISTAN 2023, które odbędą się – w ramach programu „Study in Poland” – w Taszkiencie (27 kwietnia) i Samarkandzie (28 kwietnia). Prezentacje będą wydarzeniem towarzyszącym pierwszemu w historii Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu (26 kwietnia w Taszkiencie).

Ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023

Już od 5 do 9 września na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, w halach kongresowo-wystawienniczych Amber Expo i na terenach do nich przyległych odbędzie się EuroSkills Gdańsk 2023.

Składanie wniosku do "Horyzont Europa" – zalecenia i uwagi KE

W ostatnich dniach Komisja Europejska opublikowała kilka syntetycznych wskazówek, które pomogą przygotować wysokiej jakości wniosek.

Women in Tech

Przedstawiamy ambasadorki programu Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych. Kampania zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. W kampanii 2023 pierwszy raz biorą udział firmy technologiczne. Włączenie do kampanii przedstawicieli biznesu z branży nowych technologii pozwoli na pokazanie kandydatkom perspektyw zawodowych dla absolwentek kierunków ścisłych i technicznych.

PŚl - Marlena Kozłowska: Iść za marzeniem

- Od dziecka, odkąd pierwszy raz miałam styczność z paralotnią, marzyłam o lotnictwie. czuję ogromną satysfakcję z tego, że realizuję swoje pragnienia i jestem na właściwej drodze - mówi Marlena Kozłowska studentka I roku na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna na Politechnice Śląskiej.


UW - Martyna Osada: Feminatywom mówię tak!

- Dzięki studiom zrozumiałam, że fizyka stawia wyzwania nieszablonowemu myśleniu, kreatywności, umiejętności logicznego kojarzenia i takiego analizowania danych, by tworzyć modele - mówi Martyna Osada, studentka I roku studiów II stopnia na kierunku physics (studia w języku angielskim) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Sylwia Krzyżewska: Dotykam rewolucji!

- Już w czasie studiów, a dalej teraz, po kilku latach pracy w zawodzie, utwierdziłam się w tym, że bardzo dobrze wybrałam swoją ścieżkę kształcenia, a potem kariery zawodowej. Przecież dziś telekomunikacja to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin - Sylwia Krzyżewska, network engineer, Huawei Polska.

Gratulujemy

Prof. Krzysztof Wilde współprzewodniczącym ENHANCE

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, został powołany do dwuosobowego prezydium Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE, na stanowisko współprzewodniczącego (Co-Chair) w kadencji 2023-2025.


Prof. Waldemar Tarczyński ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego

Prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Statystycznego. To już druga kadencja rektora w tej prestiżowej organizacji.


Naukowcy z SGGW w Radzie Naukowej przy Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba wraz z Kierownictwem GIOŚ wręczyli akty powołania do Rady Naukowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – uroczyste wręczenie aktów powołania odbyło się 10 marca w Sali Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>