Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Studenci zagraniczni w Polsce – kierunek: 200 tysięcy?

Po raz pierwszy polskim uczelniom udało się pokonać magiczną granicę liczby zagranicznych studentów. Jest ich 100.000, a nawet więcej – według POL-on jest ich 102 tysiące, według GUS (inna metoda liczenia) – 105 tysięcy. Czy to dobrze? Jeżeli Francuzi, Niemcy, a przede wszystkim USA, Chiny, Australia i Zjednoczone Królestwo robią wszystko, by ściągnąć międzynarodowych studentów do swoich uczelni, to uzyskanie przez Polskę takiego wyniku na tak konkurencyjnym rynku należy uznać za poważny sukces.

studyinpoland

Zapraszamy do udziału w programie „Study in Poland” w roku ak. 2023/24

To będzie osiemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Jak co roku przygotowaliśmy szeroki zestaw działań promocyjno-informacyjnych za granicą, a także przedsięwzięć rozwijających kompetencje uczelni w zakresie umiędzynarodowienia.

Tam będziemy na targach edukacyjnych jesienią i wiosną

W roku akademickim 2023/24 skupimy się na kierunku wschodnim (Uzbekistan, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja, Turcja), skąd przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych. Przetestujemy także nowe rynki rekrutacyjne, w pierwszej kolejności Egipt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Konferencje, webinaria i szkolenia

Jak co roku przygotowaliśmy w ramach programu "Study in Poland" istotne wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy. Wśród nich m.in. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce", szkolenia "Akademii Internacjonalizacji" oraz seria webinariów warsztatowych dot. narzędzi wsparcia umiędzynarodowienia w ramach projektów Europejskich.

umiedzynarodowienie

Korea potrzebuje 300 tysięcy studentów zagranicznych

Realizacja planu ma „pobudzić regionalną gospodarkę i zwiększyć globalną konkurencyjność krajowych uniwersytetów, a także krajowego przemysłu zaawansowanych technologii”.

Finlandia potroi liczbę studentów zagranicznych

Choć dla niektórych może być odległym krajem na północy, Finlandia ma ambicję, by stać się potęgą naukową do tego stopnia, że rząd niedawno zobowiązał się przeznaczyć 4% PKB na badania i rozwój (w polskim budżecie na ten cel przeznacza się ok 1,3%). Nie ma dobrych badań bez talentów.

Szwedzko-norweskie dylematy internacjonalizacji

Często używane powiedzenie mówi „nauka nie zna granic”, ale czy zawsze? Już kilka lat temu w USA, za rządów Trumpa, z coraz większym podejrzeniem zaczęto patrzeć na chińskich badaczy i studentów na amerykańskich uniwersytetach oraz na współpracę z uczelniami w Chinach.

EuroSkills Gdańsk 2023

Oni tworzą wspólną Europę

Na stadionie Polsat Plus Arena wieczorem 5 września spektakularnie rozpoczęło się święto utalentowanych młodych ludzi, którzy łączą pasję z najwyższej klasy umiejętnościami zawodowymi. Inauguracja konkursu do złudzenia przypominała ceremonie otwarcia igrzysk olimpijskich – zabrakło tylko znicza olimpijskiego.


Polska kadra na EuroSkills Gdańsk 2023

W Gdańsku trwa największy w Polsce i Europie konkurs umiejętności branżowych. Przed rywalizacją, która od 6 września równo o godz. 9.00 ruszyła w AmbereExpo, rozmawialiśmy z polską kadrą.


Trwa EuroSkills Gdańsk 2023

Czym są konkursy organizowane w ramach ogólnoświatowej inicjatywy WorldSkills? Dla jednych (zawodnicy) to oczywiście rywalizacja o medale i możliwość porównania swoich umiejętności z poziomem znawstwa, jaki reprezentują młodzi ludzie (uczniowie, studenci i młodzi pracownicy) z innych krajów. Dla drugich to znakomity przegląd tego, jak konkretnie wygląda codzienna praca w różnych profesjach i branżach.


Umiejętności to przyszłość

EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko zmagania konkursowe młodych (18-25 lat) profesjonalistów z 32 krajów Europy. Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi jest VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, który 7 września na Polsat Plus Arena organizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspólnie z WorldSkills Europe i Komisją ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Komisji Europejskiej.

życie akademickie

Uroczyste otwarcie Wydziału Medycznego na PWr

Po rocznych przygotowaniach na Politechnice Wrocławskiej uroczyście zainaugurowano działalność Wydziału Medycznego. – To historyczny dzień, który otwiera nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Polscy laureaci ERC Starting Grants

Dr Maciej Trusiak z Politechniki Warszawskiej i dr Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej znaleźli się w gronie 400 laureatów ERC Starting Grants - prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

UP im. KEN w Krakowie z nową nazwą

Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nadano nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Realizacja przełomowej inwestycji PUM

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie podpisał umowę na budowę obiektu dla przełomowej inwestycji kliniczno-dydaktyczno-badawczej.

rektorzy mają głos

Prof. Stanisław Mazur: Uniwersytety mają znaczenie

Martwimy się, że polskie uczelnie nie zajmują wysokich miejsc w rankingach międzynarodowych, że ograniczana jest wolność słowa, że nie możemy konkurować na polu badań naukowych, że nie jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjnych wynagrodzeń – o tym mówi w portalu „LoveKrakow.pl” prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Hungary Today: Punkty za służbę wojskową

Węgierskie Siły Obronne, czekając na zgłoszenia do Ochotniczej Służby Wojskowej, obiecały ochotnikom dodatkowe punkty rekrutacyjne na studia.

Erudera: Erasmus+ wraca do Irlandii Płn.

Studenci z Irlandii Północnej będą mogli studiować za granicą w ramach unijnego programu Erasmus+. Rząd Irlandii zdecydował się przeznaczyć na ten cel budżet w wysokości 2 mln euro, spełniając obietnicę złożoną podczas wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

O tym się mówi

Uczelnie podkradają sobie wykładowców

Do rozpoczęcia roku akademickiego został miesiąc. Szkoły wyższe dopinają szczegóły - jak się okazuje, nie bez problemów. - Niejednokrotnie jest tak, że uczelnie, które tworzą nowe kierunki, nie są w stanie zapewnić kadry. Polują na nią w ostatniej chwili - mówi TOK FM dr Sebastian Goncerz, lekarz stażysta, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

Świat Rankingów

Politechnika Śląska z akredytacją ABET

Program studiów I stopnia w języku angielskim – Interdisciplinary studies: Control, Electronic and Information Engineering, realizowany na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, uzyskał prestiżową akredytację amerykańskiej organizacji ABET.

Reakredytacja instytucjonalna EUA-IEP dla UEW

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu otrzymał pozytywną ocenę Institutional Evaluation Programme (IEP) w ramach procesu reakredytacji.

Salon Maturzystów 2023

Kampania Salon Maturzystów Perspektywy 2023: zaczęliśmy na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był gospodarzem pierwszego Salonu Maturzystów w edycji 2023. 5 września uroczyście zainaugurowano tu tegoroczną kampanię, która obejmie 14 miast akademickich w całej Polsce.


Trwa Salon Maturzystów na Uniwersytecie Szczecińskim!

Tłumy młodych ludzi, którzy pojawili się na Salonie to najlepszy dowód, jak bardzo potrzebne są takie spotkania.


Jednorożec prezentuje na salonach maturzystów Łódź Akademicką

Po raz pierwszy w historii na Salonach Maturzystów pojawi się wspólne stoisko Miasta Łodzi oraz trzech wiodących łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Łódzkiej, na którym zaprezentowana zostanie kompleksowa oferta Łodzi Akademickiej pod hasłem „Study in Łódź”.


Informator Perspektyw bestsellerem na Salonach

„Informator dla Maturzystów Perspektywy 2024” cieszy się ogromną popularnością na tegorocznych Salonach Maturzystów! Uczestnicy targów – po wypełnieniu Ankiety Maturzysty – odbierają bezpłatne egzemplarze bestsellera Perspektyw (lub pobierają jego wersję internetową) i wczytują się w starannie zgromadzone informacje m.in.: o strategiach maturalnych, interesujących studiach, jakości szkół wyższych i kierunków, które prowadzą, zasadach przyjęć na wszystkie uczelnie w Polsce.

Women in Tech

Ruszyła III edycja programu Dziewczyny w grze!

"Dziewczyny w grze!" to pierwszy w Polsce program stypendialno-mentoringowy dla kobiet w gamingu i gamedevie skierowany do uczennic szkół średnich każdego typu. W jego ramach dziewczyny wezmą udział w rocznym cyklu szkoleń z zakresu tworzenia gier wideo, otrzymają indywidualną opiekę mentorską specjalistek i specjalistek ze studia CD PROJEKT RED oraz 12-miesięczne wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów edukacji i rozwoju.

Gratulujemy

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society

Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe.Prof. Katarzyna Nawrot pokieruje Grupą Roboczą
w ramach CoARA

W ramach Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) dr hab. Katarzyna Nawrot, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z Katedry Europeistyki pokieruje międzynarodowym zespołem zajmującym się wskaźnikami i parametrami w ocenie nauki.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>