Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

EuroSkills Gdańsk 2023 - Polski sukces w europejskiej skali

Prof. Paweł Poszytek (na zdjęciu w środku) i jego znakomity zespół z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dokonali rzeczy prawie niemożliwej: po rosyjskiej agresji na Ukrainę „odebrali” Petersburgowi prawo do zorganizowania EuroSkills 2023, największych zwodów umiejętności branżowych w Europie i w ciągu kilku miesięcy zorganizowali w gdańskiej „Arenie” imprezę, jakiej świat nie widział! Zdążyli też znakomicie przygotować polskich zawodników, dzięki czemu Jan Firlej (w kategorii elektronika), Rafał Rygalik (frezowanie CNC) oraz Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski (integracja robotów przemysłowych) zdobyli złote medale EuroSkills Gdańsk 2023; srebrne wywalczyli Dawid Miotk (obsługa gości hotelowych) i Dorota Cieślicka (budownictwo cyfrowe), a brązowe: Rafał Piechaczek (mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych) oraz Krzysztof Żurek (chłodnictwo i klimatyzacja). Sześciu innych Polaków otrzymało też Medale Doskonałości. Osłodziło nam to nieco porażki naszych piłkarzy...

Doskonałość na EuroSkills

Wynik polskiej kadry w konkursie EuroSkills Gdańsk 2023 podbili też zawodnicy, którzy zdobyli medale doskonałości, czyli wyróżnienia przyznawane wszystkim, których wynik przekroczył 700 punktów, ale nie wystarczył do wkroczenia na podium. W polskiej kadrze było to 6 osób.

VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego

EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko zmagania konkursowe młodych (18-25 lat) profesjonalistów z 32 krajów Europy. Kongres to okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów dotyczących szkolnictwa zawodowego oraz wspólnego w całej Europie zaplanowania drogi do transformacji gospodarczej.

Salon Maturzystów 2023


W tym roku w symbolicznym otwarciu udział wzięli: prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH oraz Łukasz Wawer, zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy ma już 18 lat!

Gdyby Salony Maturzystów chodziły do szkoły, Warszawski w tym roku przygotowywałby się do matury. To właśnie na Politechnice Warszawskiej 18 lat temu odbył się pierwszy, pilotażowy Salon Maturzystów Perspektywy. Przyjechały wtedy tłumy maturzystów i nauczycieli z całej Polski, dlatego rok później kampania odbyła się już w kilkunastu miastach akademickich i - trwa do dziś.


Salon Maturzystów Perspektywy 2023 − przystanek Wrocław

Od 12 do 13 września na Politechnice Wrocławskiej odbywał się Wrocławski Salon Maturzystów. Podczas jego trwania uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogli dowiedzieć się, jak dobrze zdać maturę i zaplanować studia.


Uniwersytet w Białymstoku gościł maturzystów

Już po raz 17-ty w Białymstoku odbył się Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Tym razem przyszłorocznych maturzystów, a także uczniów młodszych klas oraz nauczycieli, pedagogów szkolnych i doradców edukacyjno-zawodowych gościł Uniwersytet w Białymstoku.

studyinpoland

Zapraszamy do udziału w programie „Study in Poland” w roku ak. 2023/24

To będzie osiemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Jak co roku przygotowaliśmy szeroki zestaw działań promocyjno-informacyjnych za granicą, a także przedsięwzięć rozwijających kompetencje uczelni w zakresie umiędzynarodowienia.

„International Education Fair Georgia” – 6-7 października 2023 w Tbilisi

Śledząc tendencje statystyczne, program „Study in Poland” uwzględnia w swoim kalendarium wyjazdowym te kraje, skąd do Polski przyjeżdża coraz więcej studentów. Rynek gruziński wyglądał bardzo obiecująco przed pandemią COVID-19. Niestety prawie 2 lata pandemii oraz wyjątkowo restrykcyjna polityka epidemiczna Gruzji przerwała tę obiecującą tendencję. Chcemy powrócić na rynek gruziński, żeby odbudować i wzmocnić obecność uczelni polskich w tym kraju, a także zachęcić młodych Gruzinów do podejmowania studiów w Polsce.

życie akademickie

Wystartowała trzecia edycja Nagrody im. Stanisława Lema

Na młodego naukowca, którego badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji, czeka 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września.

Na PRz otwarto Laboratorium Wodorowe

Na Politechnice Rzeszowskiej zostało otworzone Laboratorium Wodorowe. W laboratorium będą prowadzone prace badawcze związane z procesami spalania wodoru i mieszanek zawierających wodór. Wypracowane rozwiązania znajdą zastosowanie m.in. w energetyce i lotnictwie.

Laureaci „polskich Nobli” apelują do premiera w obronie NCN

49. laureatów prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wyraża zaniepokojenie zapowiedziami ministra nauki dotyczącymi "zmian lub wręcz likwidacji" Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Innowacje – nowy portal OPI już dostępny

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował portal Innowacje.opi.org.pl. Dzięki portalowi w jednym miejscu gromadzone będą informacje o innowacyjnych projektach, które są przydatne dla przedsiębiorców i środowiska polskiej nauki.

rektorzy mają głos

Prof. Marcin Gruchała: Trzeba równać w górę, a nie w dół

– Profesjonalista medyczny musi posiadać umiejętność odfiltrowania wiedzy wartościowej, która powstaje w toku badań naukowych prowadzonych zgodnie z wszelkimi zasadami od tego, co jest pseudo wiedzą – powiedział rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, w wywiadzie dla Medexpress.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Za porażki Rosji odpowiadają... rankingi!

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin oskarżył Zachód o "neokolonialne podejście w sferze edukacji i nauki" oraz manipulowanie uniwersyteckimi rankingami.

The Pie News: Niemiecka uczelnia zawiesza chińskich naukowców

Niemiecki Uniwersytet Friedricha Alexandra w Erlangen-Norymberdze (FAU) tymczasowo zawiesił badaczy i studentów posiadających stypendia Chińskiej Rady Stypendialnej ze względu na obawy związane ze szpiegostwem i wolnością akademicką.

The Indian Express: Francja chce przyjąć 30 tys. studentów z Indii

Ambasador Francji w Indiach Emmanuel Lenain potwierdził, że Francja zamierza przyjąć 30 tys. studentów z Indii do 2030 roku.

Wlk. Brytania dołączy do "Horyzont Europa"

Od 1 stycznia 2024 roku naukowcy i organizacje w Wielkiej Brytanii będą mogły uczestniczyć w programie „Horyzont Europa” na równi ze swoimi odpowiednikami w państwach członkowskich UE i będą miały dostęp do finansowania z programu „Horyzont Europa”.

O tym się mówi

Uniwersytet Łódzki: Jubileuszowa konferencja Magna Charta Observatory

Nigdy dotąd polskie środowisko naukowe i akademickie nie miało możliwości być gospodarzem konferencji Magna Charta Observatory (MCO). W tym roku, decyzją Zarządu MCO, to właśnie Uniwersytet Łódzki będzie miał zaszczyt w dniach 23-25 października gościć rektorów najbardziej uznanych uniwersytetów z całego świata.

Afera wizowa – oby nie ze szkodą dla studentów zagranicznych

Wypowiadając się dla Wirtualnej Polski prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że „do tej pory domniemanie było takie, że jeśli ktoś ma podstemplowaną polską wizę, to jest ona wiarygodna”, ale ostrzega, że po ujawnieniu afery wizowej w MSZ "będą dokładniej przyglądać się wizom".

Rektorzy uczelni ekonomicznych o dylematach szkolnictwa wyższego

Uczelnie wyższe potrzebują większego wsparcia ze strony państwa i biznesu, żeby budować kapitał społeczny, bez tego gospodarka nie przejdzie na wyższy poziom rozwoju. Raport przygotowany na zlecenie Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) pt. „Nauka i szkolnictwo wyższe a rozwój gospodarczy”, dowodzi, że inwestycja w naukę i badania jest wyjątkowo efektywna.

Gratulujemy

Dr hab. Tatiana Misijuk nową dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Dr hab. Tatiana Misijuk, prof. PB została nową dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Na to stanowisko została powołana 1 września 2023 r. przez rektor uczelni prof. Martę Kosior-Kazberuk.Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem ISEMPH

Kierująca Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM prof. Grażyna Jasieńska została wybrana na sekretarza Międzynarodowego Towarzystwa Ewolucji, Medycyny i Zdrowia Publicznego (ISEMPH) na kadencję 2023-2027.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>