Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Vivat Academia, Vivant Professores

2 października rusza nowy rok akademicki, ale już dziś w wielu uczelniach rozbrzmiał Gaudeamus. Uroczyste inauguracje odbyły się między innymi w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (na zdjęciu), Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach, Uniwersytecie Szczecińskim. W piątek wieczorem odbywa się wspólna Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego organizowana przez katowickie uczelnie publiczne. Jaki będzie ten rok? Na pewno pełen wyzwań.

rektorzy mają głos

Prof. Celina Olszak: Potrzebne większe wsparcie ze strony państwa i biznesu

Wzrost finansowania nauki i szkolnictwa wyższego do poziomu przynajmniej 2,5, a nawet 3% PKB pozwoliłby całemu sektorowi stać się autentycznym kreatorem polskiej rzeczywistości – przekonuje prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.


Prof. Bogumiła Kaniewska: Sięgajmy po europejskie granty

Będziemy kontynuować działania proekologiczne i jest to kierunek, który chciałabym bardzo wzmocnić. Podobnie jak chciałabym zwiększyć liczbę działań dotyczącą celów zrównoważonego rozwoju. Trudnym i ważnym wyzwaniem jest wzmocnienie filii pilskiej przez wprowadzenie tam kierunku lekarskiego - mówi prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

o nich się mówi

Dr Marta Adamczyk nową rektor Akademii Górnośląskiej

Podczas uroczystej inauguracji roku Akademickiego 2023/2024 w Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach przekazano insygnia władzy rektorskiej nowej rektor uczelni, dr Marcie Adamczyk.

Study in Poland - tam będziemy

GRUZJA: Tbilisi, 6-7 października 2023

Zapraszamy na targi edukacyjne w Tbilisi 6-7 października 2023.

AZERBEJDŻAN: Baku, 4-5 listopada 2023

Fundacja Edukacyjna Perspektywy – w ramach programu Study in Poland – serdecznie zaprasza uczelnie członkowskie do udziału we wspólnym stoisku narodowym na targach „2023 Fall Azerbaijan Fair” w Baku (Azerbejdżan) w dniach 4-5 listopada 2023.

TURCJA: Stambuł - Ankara - Izmir, 11-16 listopada

W listopadzie w ramach programu „Study in Poland” organizujemy wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Stambułu, Ankary i Izmiru! Turcy są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) grupą obcokrajowców w polskich uczelniach - w r. ak. 2022/23 studiowało ich w Polsce już prawie 3,5 tysiące.

KAZACHSTAN: Ałmaty - 22-24 listopada

Kazachstan od lat pozostaje stałą pozycją w planie wyjazdowym „Study in Poland”. Według najnowszych danych w Polsce przybywa nowych studentów z Kazachstanu – to dobry powód, aby udać się ponownie na targi w największym mieście tego kraju!

Zapraszamy do udziału w „Study in Poland” 2023/24

To będzie osiemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Jak co roku przygotowaliśmy szeroki zestaw działań promocyjno-informacyjnych za granicą, a także przedsięwzięć rozwijających kompetencje uczelni w zakresie umiędzynarodowienia.

życie akademickie

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Akademii Pożarniczej

27 września 2023 roku nastąpiło niezwykłe wydarzenie w wieloletniej historii uczelni. Tego dnia wspólnota akademicka po raz pierwszy zainaugurowała rok akademicki w Akademii Pożarniczej.

Spotkanie rektorów z przedstawicielami urzędów patentowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie przedstawicieli władz warszawskich uczelni z osobami zarządzającymi polskimi, europejskimi i światowymi urzędami do spraw patentów i ochrony własności intelektualnej.

Politechnika Rzeszowska współpracuje z Akademią Sztuki Wojennej

Porozumienie zakłada współpracę obu uczelni w dziedzinie organizacji i prowadzenia działalności dydaktyczno-wychowawczej oraz działalności naukowo-badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Raport KRUE pt. „Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB”.

Raport został przygotowany z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych. Autorami raportu są badacze wywodzący się z uczelni KRUE: Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

umiedzynarodowienie

Erasmus+ a mikropoświadczenia

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Centra Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB zapraszają pracowników uczelni, organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw, szkół i innych instytucji pragnących realizować innowacyjne projekty międzynarodowe do udziału w ogólnopolskiej serii warsztatów w ramach regionalnych konferencji strategicznego planowania i wdrażania mikropoświadczeń (microcredentials).

Erasmus+ 2023: zbliżają się terminy w II rundzie

W październiku 2023 r. mijają terminy składania wniosków w drugiej rundzie naborów w programie Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

Szkolnictwo wyższe na świecie

Romania Insider: Rumuńska uczelnia oskarżona o defraudację

Prokuratura Europejska (EPPO) wszczęła dochodzenie na renomowanym „Lucian Blaga” University of Sibiu w Rumunii w związku z możliwymi oszustwami związanymi z funduszami Erasmusa. Szkody szacowane są na prawie 1 milion euro.

Erudera: Feminizacja uczelni austriackich

Federalny Urząd Statystyczny Austrii poinformował, że liczba kobiet przewyższyła liczbę mężczyzn na austriackich uczelniach. Stanowią one 56 procent wszystkich studentów

Salon Maturzystów 2023

Poznański Salon inspiracją dla maturzystów

– Salon Maturzystów jest dla was inspiracją do podejmowania decyzji odnośnie wyboru uczelni. Studia to piękny czas, czas rozwijania pasji i możliwości rozwoju. Dlatego wykorzystajcie te dni na znalezienie odpowiedzi na wasze pytania. Zapoznajcie się z ofertami uczelni. Zachęcamy też do rozmów z ich przedstawicielami i udziału w prelekcjach – zwróciła się do maturzystów prof. Agnieszka Misztal, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej podczas uroczystej inauguracji Salonu.


Maturzyści 2024 w gościnnych progach Uniwersytetu Rzeszowskiego

Stolica województwa podkarpackiego była w tym roku jednym z ostatnich przystanków na „trasie” ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy 2023.

Kapryśna pogoda nie zaszkodziła frekwencji na Śląskim Salonie

26 - 27 września już po raz 17. , na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbył się Śląski Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Podczas Salonu uczniowie ostatnich klas liceów i techników województwa śląskiego mogli dowiedzieć się, jak dobrze zdać maturę i zaplanować studia.

Świętokrzyski Salon w Kielcach

Od spotkań z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi rozpoczął się Kielecki Salon Maturzystów na Politechnice Świętokrzyskiej. Młodzież z całego województwa świętokrzyskiego stawiła się licznie na uczelni wraz ze swoimi nauczycielami. Maturzyści 2024 mieli świetną okazję, by zaprojektować swoją ścieżkę kariery.

Tłumy maturzystów na Politechnice Bydgoskiej

Wykłady OKE w Gdańsku na temat matury w roku 2024 oraz spotkania uczelniami: ten program kolejny raz przyciągnął tłumy maturzystów z województwa kujawsko-pomorskiego na Salon Maturzystów Perspektywy 2023.

Gratulujemy

Dr hab. Marcin Jędrzejczyk dyrektorem Krakowskiej Szkoły Biznesu

21 września 2023 roku rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur prof. UEK, wręczył powołanie dr hab. Marcinowi Jędrzejczykowi, prof. UEK na stanowisko dyrektora Krakowskiej Szkoły Biznesu.Prof. Zbigniew Czachór ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich

Prof. Zbigniew Czachór z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>