Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Claudine Gay, nowa prezydent Harvardu wzywa do odwagi

The courage of this University - our resolve, against all odds - to question the world as it is and imagine and make a better one: It is what Harvard was made to do! – powiedziała w swoim wystąpieniu inauguracyjnym prof. Claudine Gay, pierwsza kobieta prezydent (rektor) w prawie 400. letniej historii tej najlepszej uczelni świata. Prof. Gay podkreśliła, że warunkiem postępu w nauce musi być odwaga. Według niej: Pytanie «Dlaczego nie?» powinno być dewizą Harvardu – gotowością, by powiedzieć coś co zabrzmi głupio, narazić się na wyśmiewanie i zostać odrzuconym jako marzyciel”; trzeba mieć „odwagę, by zaryzykować, nawet, jeśli sukces wydaje się nieosiągalny”.

Inauguracje roku 2023/24

KRASP z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/2024

Pragnę, by rozpoczynający się rok przyniósł uczelniom w Polsce umocnienie światowej rangi naukowej. Niech wzrost pozycji w prestiżowych rankingach, kreowanie i udział w kluczowych międzynarodowych projektach badawczych, a także ugruntowanie sojuszy w Europie i na świecie, staną się wyznacznikami naszych sukcesów, doskonałości naukowej i dydaktycznej - podkreślił w życzeniach do społeczności akademickiej przewodniczący Konferencji Rektorów Akademicki Szkół Polskich, prof. Arkadiusz Mężyk.

UMB: Fantastyczny wykład prof. Jose Floreza z Harvardu

Wykład inauguracyjny na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pt. „The practice of medicine in the 21st century” wygłosił prof. Jose Florez, główny lekarz i kierownik Wydziału Medycyny w Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie, profesor medycyny klinicznej w Harvard Medical School.


Śląskie uczelnie wspólnie świętowały nowy rok akademicki

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024. Uroczystość organizowały wspólnie śląskie uczelnie publiczne zrzeszone w Konsorcjum Katowice - Miasto Nauki we współpracy z miastem Katowice.


Pierwsza inauguracja uczelni Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego

Sześć łódzkich uczelni publicznych zrzeszonych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim po raz pierwszy w historii wspólnie zainaugurowało nowy rok akademicki.


UJ: Już po raz 660. rozpoczęto rok akademicki

W tym szczególnym dniu, jakim jest inauguracja kolejnego roku akademickiego, niech nasze serca i umysły wypełnia radość i wiara w lepsze jutro, pełne wzajemnego szacunku dla każdego. Historia najstarszej polskiej uczelni uświadamia, że jeśli będziemy trwali przy podstawowych wartościach, które przekazały nam poprzednie pokolenia, to możemy z optymizmem wkraczać w kolejny rok akademicki – mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel otwierając uroczystość.


UW: Razem dla dobra wspólnego

To szczęśliwy dzień dla uczelni, bo przychodzicie Wy, najważniejsza część uniwersytetu. Jesteście przyszłością. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów.


PK: Nowości w kształceniu i strategiczne inwestycje

Rozwój wiedzy powoduje, że coraz lepiej rozumiemy otaczający nas świat, a to stawia coraz wyższe wymagania w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych. Odczuwamy też duże oczekiwania społeczne związane z nowoczesnym kształceniem. Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszych studentów w świecie - mówił rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata.


SGGW: Budujemy strategię umiędzynarodowienia sojuszu UNIgreen

Rok kolejny, ale dla nas nowy i nieprzewidywalny, choć wszyscy mamy nadzieję, że będzie udany, bezpieczny i zdrowy. I gdy dziś otwiera przed nami szeroko drzwi, zapraszając do podjęcia nowych wyzwań, wierzymy, że już niebawem wystartują innowacyjne projekty i interdyscyplinarne badania, a młodzież, pod czujnym okiem swych nauczycieli, rozpocznie podróż w fascynujący świat nauki – powiedział rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. Michał Zasada.


PG: Musimy dbać o naszą przyszłość

Możemy i mamy prawo się różnić. Możemy opowiadać się po różnych stronach sporów i konfliktów. Bez względu jednak na to, jakie mamy poglądy i jakie wartości wyznajemy, powinniśmy być uczciwi i solidarni w imię wyższego dobra i dbania o naszą wspólną przyszłość – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.


UWM: Istotna jest jedność uczelni

Z całą mocą chcę podkreślić, niech usłyszy to każdy w Olsztynie, na Warmii i Mazurach i w Polsce: nie trzeba nam Uniwersytetu ponownie dzielić i niszczyć dla zaspokojenia różnych ambicji - podkreślił rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Jerzy Przyborowski.


PW: Róbmy swoje. I róbmy to jak najlepiej

Z punktu widzenia uczelni potrzebna jest zmiana prowadzenia paradygmatu badań i – jeszcze bardziej – nauczania – mówił rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba o wyzwaniach związanych z rozwojem AI. – Pilnie potrzebne są też zmiany legislacyjne, a najbardziej – dyskusje na tematy etyczne.

o tym się mówi

Dr hab. Krzysztof Celuch rektorem Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula

Dr hab. Krzysztof Celuch, MBA, DBA, profesor uczelniany został rektorem Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Nowy rektor objął funkcję 1 października.

Study in Poland - tam będziemy

GRUZJA: Tbilisi - 6-7 października

Już w tym tygodniu program "Study in Poland" będzie zachęcał młodych Gruzinów do studiowania w Polsce. Wracamy na rynek gruziński, żeby odbudować i wzmocnić obecność uczelni polskich w tym kraju oraz zachęcić młodych Gruzinów do podejmowania studiów w Polsce.

AZERBEJDŻAN: Baku - 4-5 listopada

Fundacja Edukacyjna Perspektywy – w ramach programu "Study in Poland" – serdecznie zaprasza uczelnie członkowskie do udziału we wspólnym stoisku narodowym na targach „2023 Fall Azerbaijan Fair” w Baku (Azerbejdżan) w dniach 4-5 listopada 2023.

TURCJA: Stambuł - Ankara - Izmir, 11-16 listopada

W listopadzie w ramach programu „Study in Poland” organizujemy wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Stambułu, Ankary i Izmiru. Turcy są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) grupą obcokrajowców w polskich uczelniach - w roku akad. 2022/23 studiowało ich w Polsce już prawie 3,5 tysiące.

KAZACHSTAN: Ałmaty - 22-24 listopada

Kazachstan od lat pozostaje stałą pozycją w planie wyjazdowym "Study in Poland". Według najnowszych danych w Polsce przybywa nowych studentów z Kazachstanu - to dobry powód, aby udać się ponownie na targi w największym mieście tego kraju.

życie akademickie

W AGH rozpoczyna działalność Wydział Informatyki

Od 1 października Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ma 17 wydziałów. Do szesnastu dotychczasowych jednostek dołączył nowy – Wydział Informatyki.

Prof. Lechosław Latos-Grażyński laureatem Nagrody Heisiga

Tegorocznym laureatem Nagroda Heisiga został prof. Lechosław Latos-Grażyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentant nauk chemicznych i chemii organicznej.

Centrum Nowych Technologii i Innowacji na Politechnice Poznańskiej

Jak podkreślił rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski, marzeniem uczelni było stworzenie Centrum Nowych Technologii i Innowacji, przede wszystkim też hubu kwantowego, który może być jej domeną.

Akademia Ignatianum w Krakowie została uniwersytetem

Od 1 października Akademia Ignatianum w Krakowie nosi nazwę Uniwersytet Ignatianum w Krakowie (UIK).

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Pie News: Australia kontra nieuczciwi agenci edukacyjni

Australia wprowadza zdecydowane środki w celu zwalczania procederu „polowania” na studentów i wykorzystywania ich w systemie edukacji ze strony operatorów mających na celu zysk komercyjny.

Expats.cz: Obcokrajowcy chętnie wybierają czeskie uczelnie

Co piąty student w Czechach to cudzoziemiec, a połowa zamierza pozostać w tym kraju po ukończeniu studiów. Obecnie w Czechach na studiach stacjonarnych studiuje ponad 55 000 studentów zagranicznych ze 166 krajów.

Salon Maturzystów 2023

Salon Maturzystów Perspektywy 2023: 17-latek na medal!

Po raz kolejny - już 17! - matura „spotkała się” ze studiami,
a maturzyści zapoznali się z poradami ekspertów na temat egzaminów maturalnych, ale także strategii wyboru dalszej edukacji czy właściwego planowania kariery zawodowej. Ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2023 przeszła do historii. Z dumą ogłaszamy jej sukces!


Bezpłatny e-book Informatora dla Maturzystów 2024

Za nami 17. Salon Maturzystów Perspektywy.
Z satysfakcją obserwujemy, że, mimo zmniejszającej się liczby uczniów, niezmiennie utrzymuje się wielkie zainteresowanie szkół i uczniów tą formą przygotowania się do matury i wyboru studiów.

Women in Tech

9. edycja programu Nowe Technologie Dla Dziewczyn i NTDD Ukraine

Uroczystą galą, warsztatami i prezentacją par mentoringowych rozpoczęliśmy w Gdańsku 9. edycję programu stypendialno-mentoringowego “Nowe Technologie dla dziewczyn” (NTDD) dla najzdolniejszych studentek kierunków technologicznych w Polsce.

Gratulujemy

Prof. Tomasz Bączek laureatem Konkursu o Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana

Prof. Tomasz Bączek, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Biura ds. Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza został laureatem Nagrody i Medalu im. Romana Kaliszana.Dr Artur Madaliński dyrektorem Biblioteki Śląskiej

Stanowisko dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach objął dr Artur Madaliński – filolog, menedżer kultury i wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem Śląskim.Kamila Urbańczyk prezesem Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej

Kamila Urbańczyk z Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu została prezesem Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>